Joriy yilning fevral oyida O‘zbekiston va Belarus o‘rtasida ikki tomonlama savdo aloqalarini kengaytirish va mahsulotlarni eksport qilish tartibotlarini yengillashtirish uchun qo‘shimcha shart-sharoitlar yaratish imkonini beruvchi tovarlarni sertifikatlashning elektron tizimlarini o‘zaro joriy etish to‘g‘risidagi bitim imzolandi.
Hujjat tovarlarning kelib chiqishini sertifikatlashning elektron tizimlarini joriy etish jarayonlarini yo‘lga qo‘yishni nazarda tutadi, bu esa tartib-taomillarni sezilarli darajada soddalashtiradi va O‘zbekiston va Belarus o‘rtasida savdo operatsiyalarini amalga oshiruvchi eksportchilar uchun vaqt xarajatlarini kamaytiradi.
Bitim qabul qilinganidan boshlab ikki davlat tomonidan bojxona organlari, sertifikatlashtirish organlari va boshqa tegishli idoralarga taalluqli Bitimni amalga oshirishga tayyorlash bo‘yicha bir qator tizimli chora-tadbirlar amalga oshirildi.
18-dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining "Xalqaro shartnomani tasdiqlash to‘g‘risida"gi PQ-448-son qarori bilan Bitim tasdiqlandi.
Hujjatga ko‘ra, sertifikatlarni berish tartib-taomillari sezilarli darajada soddalashtiriladi va qog‘oz hujjatlar almashinuvi to‘xtatiladi, sertifikatlarni berish va ularni bojxona organlari tomonidan tekshirish jarayonining shaffofligi ta’minlanadi.
Shu bilan birga, bojxona nazorati tartib-taomillari, tarif preferensiyalarini rasmiylashtirish va qo‘llash muddatlari sezilarli darajada qisqartiriladi va soddalashtiriladi.
Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi Bitim qoidalarini amalga oshirish uchun mas’ul bo‘lgan vakolatli organ etib belgilandi. Bu ikki mamlakat eksportchilarini qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha amalga oshirilayotgan tizimli ishlarning navbatdagi muhim qadamidir va bu ishlar davom ettiriladi.

В феврале этого года Узбекистан и Беларусь подписали Соглашение о внедрении на взаимной основе электронных систем сертификации товаров, что позволит создать дополнительные условия для расширения двусторонних торговых отношений и облегчить процесс экспортных поставок продукции.
Документ предусматривает запуск процессов внедрения электронных систем сертификации происхождения товаров, что значительно упростит процедуры и снизит временные затраты для экспортёров, осуществляющих торговые операции между Узбекистаном и Беларусью.
С момента принятия обеими странами осуществлён ряд системных мер по подготовке к реализации Соглашения, затрагивающих таможенные органы, органы сертификации, другие профильные ведомства.
18 декабря принято постановление Президента Республики Узбекистан №ПП-448 «Об утверждении международного договора», благодаря которому утверждено данное Соглашение.
Согласно документу, значительно упрощаются процедуры выдачи сертификатов и прекращается обмен бумажными документами, обеспечивается прозрачность процесса выдачи сертификатов и их проверки таможенными органами.
Вместе с тем, существенно упрощаются и сокращаются сроки процедур таможенного контроля, оформления и применения тарифных преференций.
Министерство инвестиций, промышленности и торговли определено уполномоченным органом, ответственным за реализацию пунктов Соглашения. Это очередной важный шаг в системной работе, осуществляемой по поддержке экспортёров страны, и эта работа продолжается.