O‘zbekiston Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi Avstraliyaning Allied Green Ammonia kompaniyasi bilan yashil karbamid, barqaror aviayoqilg‘i va yashil dizel ishlab chiqarishga qaratilgan integratsiyalashgan energiya loyihasini amalga oshirish bo‘yicha kelishuv imzoladi.
Ma’lumot uchun: 2025-yil 8-aprel kuni Birlashgan Arab Amirliklarining Abu-Dabi shahrida bo‘lib o‘tgan XIV Yillik Investitsiyaviy Majlis (AIM Congress 2025) doirasida Xorijiy investitsiyalarni jalb etish agentligi va AGA o‘rtasida Anglashuv memorandumi imzolangan edi.
Loyiha doirasida qayta tiklanuvchi energiya manbalaridan, jumladan, kuniga 6 000 tonnagacha qishloq xo‘jaligi mahsulotlari qoldiqlari (asosan bug‘doy va guruch somoni) hamda boshqa mahsulotlardan xomashyo sifatida foydalanilgan holda energiya olish imkonini beruvchi resurslardan samarali foydalanish ko‘zda tutilgan.
Kelishuv Toshkent shahrida bo‘lib o‘tgan IV Toshkent Xalqaro Investitsiya forumida doirasida imzolanib, O‘zbekistonning barqaror sanoat rivoji bo‘yicha mintaqaviy markazga aylanish yo‘lida muhim bosqich bo‘lib xizmat qiladi.
Ushbu hamkorlik O‘zbekistonning global dekarbonizatsiya jarayonlaridagi o‘rnini mustahkamlab, innovatsiyalar, sirkulyar iqtisodiyot va investitsiyalar sohasidagi yetakchiligini namoyon etadi.

The Ministry of Investment, Industry and Trade of the Republic of Uzbekistan has signed a Project Development Agreement with Allied Green Ammonia (AGA), a leading Australian developer of clean energy infrastructure, to explore the development of a multi-billion-dollar green urea and SAF facility in Uzbekistan.
The agreement was formalized during the IV Tashkent International Investment Forum in Tashkent and marks a major milestone in Uzbekistan’s ambitions to become a regional hub for sustainable industrial development, as well as AGA’s international expansion strategy.
This initiative highlights Uzbekistan’s growing role in the global decarbonization agenda by advancing innovation, circular economy principles, and investment-driven sustainable growth.
For information: On April 8, 2025, during the 14th Annual Investment Meeting (AIM Congress 2025) held in Abu Dhabi, United Arab Emirates, a Memorandum of Understanding was signed between the Uzbekistan Investment Promotion Agency and AGA.